پنج خوراکی مناسب پس از کشیدن دندان

کشیدن دندان، فرآیند دردناکی است که بیشتر ما آن را تجربه کرده‌ایم. روز‌های پس از کشیدن دندان مجبوریم به نوع رژیم غذایی‌مان اهمیت دهیم تا دوره نقاهت که معمولا ۲ تا ۳ هفته است بگذرد. دندانپزشک معمولا مصرف غذا‌های نرم را پیشنهاد می‌دهد تا درد کمتری احساس کنید. همچنین پس از کشیدن دندان باید رژیم غذایی‌تان به‌گونه‌ای باشد که روند درمان را سرعت بخشد.

پنج خوراکی مناسب پس از کشیدن دندان

بیشتر افراد پس از کشیدن دندان، بستنی می‌خورند تا تورم جای دندان کشیده‌شده را کاهش دهند. اما مسلما نمی‌توان با بستنی دوران نقاهت را گذراند. برای بهبود و درمان سریع جراحت ناشی از کشیدن دندان، مصرف ۵ ماده خوراکی زیر توصیه می‌شود:

۱. نیمرو

خوردن این غذای نیمه‌نرم، راحت و بی‌دردسر است. درضمن نیمرو حاوی چندین ماده غذایی، پروتئین، ویتامین و مواد معدنی ضروری است که روند درمان را سرعت می‌دهد.

۲. پوره سیب‌زمینی

می‌توانید پوره سیب‌زمینی را همراه با نعناع بخورید یا آن را در کنار نیمرو سرو کنید. البته سیب‌زمینی حاوی نشاسته بالاست، اما به‌دلیل اینکه فیبر بالایی دارد، غذایی راحت و سیرکننده برای دوران نقاهت پس از کشیدن دندان است. درضمن از آنجایی‌که کالری و مواد مغذی سیب‌زمینی بالاست، آن می‌تواند انرژی از دست‌رفته پس از کشیدن دندان را به شما باز گرداند.

۳. لاسی

لاسی، نوعی نوشیدنی بر پایه ماست و در واقع نوعی دوغ هندی است که در آن ادویه‌هایی، چون زیره و هل می‌ریزند. این نوشیدنی اثر آرام‌بخشی دارد.

۴. موز

بافت نرم موز، لثه‌تان را اذیت نمی‌کند. درضمن این میوه سرشار از مواد معدنی و ویتامین از جمله، فولات، منگنز، پتاسیم و ویتامین B۶ است که همگی برای بهداشت دهان عالی‌اند.

۵. سوپ/ آبگوشت

مصرف پروتئین پس از کشیدن دندان، مهم است. مصرف انواع آبگوشت‌ها و سوپ سبزیجات، مرغ، قلم گاو با حداقل استفاده از ادویه و کره، مواد مغذی ضروری را به بدن‌تان می‌رساند و روند درمان‌تان را سرعت می‌دهد.

پس از کشیدن دندان، هرگز غذای سفت، داغ و حاوی ادویه‌های تند مصرف نکنید و همچنین از دخانیات و الکل دوری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید